По време на екскурзията ми до Будва, Котор (за двата града в Черна гора, можете да прочетете ето тук) и Дубровник (повече ето тук) имаше един свободен ден за плаж с възможност да допълнителна екскурзия до Мостар. Радвам се, че избрахме тази възможност и съм щастлива, че пътуването се състоя, въпреки че желаещите бяхме на ръба на необходимия минимум. За Мостар и пътуването през Босна и Херцеговина ще разкажа отделно, но междувременно имахме възможност да разгледаме крайбрежието на север от Дубровник, което е изключително живописно. Именно него искам да покажа в този пътепис, както и симпатичното курортно градче Цавтат.
Приближаваме към Дубровник |
Остров Локрум, който се намира в близост до Дубровник |
Пристанището с големите пътнически лайнери |
Цавтат е малко закътано пристанище с около 2000 жители, което се намира на петнайсетина километра южно от Дубровник. На същото място е имало селище още в Античността, създадено преди новата ера най-вероятно от гръцки изселници. Носело е името Епидавър. По-късно преминава във владение на Римската империя. След разрушаването му от славяните и аварите оцелелите жители отиват на север и участват в основаването на днешен Дубровник. Селището е възстановено през Средновековието и се развива под влиянието на Рагузката репулика. Връзката между двете населени места се разбира и от наменованието: Цавтат идва от Civitas Vetus, което на латински означава "стар град".
Закътаният залив на Цавтат |
Днес Цавтат е популярен курорт с хотели и апартаменти под наем. В центъра има малки сувенирни магазинчета и ресторанти, а заливът помещава живописно пристанище, където видяхме някои доста хубави яхти. Ние пътувахме с автобус, но разбрах, че има фериботна връзка с Дубровник и Млини, така че желаещите да се разходят до там имат варианти. В центъра можете да видите местния францискански манастир от XV в., носещ името на Света Богородица. В църквата му се съхраняват ценни картини на известни местни художници, някои от които са на по няколкостотин години.
Камбанарията на манастирската църква |
Любопитен факт е, че въпреки дългата история на градчето, една от най-прочутите му забележителности датира от началото на ХХ в. Това е мавзолеят на семейство Рачич. Ние не ходихме до него, а и не съм уверена, че през този ден ми се посещаваха гробища. Според разказа на екскурзоводката и снимките, които гледах по-късно в интернет, сградата е красив осмоъгълник от бял камък с купол и колони и е построена от прочутия архитект Иван Местрович. Вероятно мястото дължи славата си и отчасти на трагичната съдба на семейството, чийто последен дом е. Всичките му членове си отиват от този свят в сравнително кратък период от време - богатият корабовладелец и капитан Иво Рачич умира през март 1918 г., а през септември синът му Еди и дъщеря му Мария умират от испански грип. Желанието на съпругата му, която също умира година по-късно, е всички да бъдат погребани заедно. Още преди описаните трагични събития тя пита архитекта дали може да построи гробница, с която да покаже, че смъртта е привидна. Двамата никога повече не срещат, но Местрович изписва отговора си на бронзовата камбана в купола и той гласи: "Открий тайната на любовта, така ще намериш отговора на тайната на смъртта и ще повярваш, че животът е вечен". Има поверие, че ако човек удари камбаната и си пожелае нещо, желанието му ще се сбъдне. Честно казано това ми звучи някак странно в гробище край останките на хора, които са имали такава трагична съдба.
В Цавтат бяхме за съвсем кратно, но и честно казано, като приключите с гробищата и манастира, там няма много други варианти за културна програма. За сметка на това обаче мястото ми се стори тихо и спокойно, ако човек иска да избяга от шумните тълпи на по-известните курорти.
Всъщност Цавтат посетихме в късния следобед, а още рано сутринта се отправихме на север по изключително живописен път, който криволичи край брега.
Горещо препоръчвам да минете по крайбрежния път, който минава от Цавтат през Дубровник и продължава до границата с Босна и Херцеговина. Любопитно е, че Хърватска има мъничко прекъсване в територията си, а Босна и Херцеговина съответно - незначителен излаз на Адриатическо море. Този район по красотата на природата си според мен не остъпва на "златния корниз" или крайбрежието в околностите на Ница в Южна Франция. Шосето минаваше понякога по стърмни скали, а друг път се спускаше почти до морето. В този участък видяхме многобройни живописни курорти и скъпи хотели, както и на пръв поглед девствени плажове, отдалечени от всяко населено място. Поредица от острови разнообразяваха пейзажа. А на места навлизахме в сушата и пред нас се ширваха обработваеми площи с напоителни канали. Имаше ниви и насаждения дори на полегати склонове и върху хълмове, което доказва, че при добра техника и желание, не е необходимо една земя да е равна, за да се използва.
Казват, че една картина може да замести хиляда думи, затова аз спирам да пиша и ви оставям да разгледате снимки от пътуването. Макар че кадрите са правени в движение през прозореца на автобуса - който, знаете, няма как да е особено чист - аз смятам, че това е един от най-красивите ми фотоалбуми.
Прекрасни снимки!
ОтговорИзтриванеБлагодаря!
ИзтриванеВеликолепие!
ОтговорИзтриванеСветло, , слънчево, зелено, синьо. ....цветовете на природата.
Браво, Краси!
Благодаря :) Крайбрежието на Хърватия си заслужава да се посети, въпреки че много от плажовете са каменисти.
ИзтриванеС кой туроператор посети тези места?Поздрави!
ОтговорИзтриванеАз бях с Ванада - по времето, когато пътувах с тях, имаха много добри програми за Хърватска.
Изтриване